Lokalizacja:
parter głównego budynku Szpitala
Informacja:
Od 15.02.2021 wznawiamy działalność statutową WSZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy, w tym także wznawiamy diagnostykę i leczenie w Pracowni Badania Snu.
W pierwszej kolejności, do Pracowni Badania Snu, będą przyjmowaniu pacjenci, którzy mieli ustalone terminy na IV kwartał 2020 , ale badania zaburzeń oddychania podczas snu (PSG) lub aplikacja aparatu z maską do leczenia OBS (CPAP) nie odbyły się z powodu przekształcenia naszej placówki w szpital zakaźny II stopnia. Do tych pacjentów będziemy dzwonili. Proszę cierpliwie, wg kolejności wcześniejszych terminów, oczekiwać na telefon po 15.02.2021, z zastrzeżeniem, że do części pacjentów będziemy dzwonić nawet do końca marca 2021 - w celu ustalenia nowego terminu przyjęcia do Pracowni Badania Snu.
W okresie od 2 do 31 marca 2021 roku zapisy będą odbywac się telefonicznie pod nr 883 922 239 od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12.
w innych przypadkach niż rejestracja (np. rezygnacja bądź zmiana terminu badania z różnych powodów) proszę dzwonić pod numery:
728 853 174.
W PRZYPADKU PACJENTÓW Z CHOROBAMI PSYCHICZNYMI, ZESPOŁAMI PSYCHO-ORGANICZNYMI, ZESPOŁEM ALZHEIMERA, DEMENCJA - KONIECZNE JEST DOŁĄCZENIE DO SKIEROWANIA OPINII PSYCHIATRY, CO DO ZDOLONOŚCI PACJENTA W ZAKRESIE:
1) WSPÓŁPRACY PRZ ZAKŁADANIU SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO, BARDZO CZUŁEGO
2) WSPÓŁPRACY PRZY LECZENIU OBS APARATEM Z MASKĄ (maska zakładana jest na twarz)
TUTEJSZA PRACOWNIAM BADA TYLKO ZABURZENIA ODDYCHANIA PODCZAS SNU, NIE PADA INNYCH PRRZYCZYN ZABURZEŃ SNU (np. BEZSENNOŚCI)
SKIEROWANIA DO SZPITALA W KIERUNKU DIAGNOSTYKI BEZDECHU SENNEGO, POWINNY BYĆ WYSTAWIONE PRZEZ LEKARZY SPECJALISTÓW:
- LARYNGOLOGII
- PULMUNOLOGII
- KARDIOLOGII
- NEUROLOGII
- PSYCHIATRII
- ORAZ Z ODDZIAŁÓW SZPITALNYCH
Koordynator:
mgr Ewelina Szewczyk
Prosimy o zapoznanie się pacjenta z zalecenia dla chorych przed badaniem zaburzeń snu, która znajduje się na stronie Szpitala w zakładce ABC pacjenta - przygotowanie do badań.
Symptomem sugerującym zaburzenia snu jest objaw senności dziennej. Prawdopodobieństwo zaśnięcia w ośmiu codziennych sytuacjach ocenia specjalistyczny kwestionariusz: Skala Senności Epworth SSE
Proponujemy wypełnić kwestionariusz SSE osobom, które chrapią, którym rodzina mówi o bezdechach w trakcie snu, którzy budzą się rano zmęczeni, zasypiają w ciągu dnia mimo woli. W przypadku uzyskania powyżej 9 punktów wskazana jest konsultacja z lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń snu.
Nasza pracownia posiada specjalistyczny sprzęt służący do diagnostyki zaburzeń oddychania w czasie snu, przede wszystkim w zespołach bezdechu sennego, hipowentylacji i otyłości oraz w chorobach oskrzelowo płucnych, głównie POCHP.
Możemy także diagnozować zaburzenia oddychania w chorobach restrykcyjnych klatki piersiowej oraz chorobach nerwowo mięśniowych. Badania wykonujemy na miejscu, oferując:
-
polisomnografię ograniczoną do oceny bezdechów śródsennych
-
polisomnografię pełną ( z EEG i oceną faz snu)
-
próbną aplikacje aparatów do leczenia zaburzeń oddychania: CPAP, aparat typu bilevel, respirator do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.